Yer kazaları TGS'nin kaderi mi?

Yer kazaları TGS'nin kaderi mi? Yine bir kaza ve hayatını kaybeden genç bir insan... Kokpit.aero'nun Sosyal Güvenlik Uzmanı Sertaç Sedat Köksal, yer kazalarına mercek tutuyor..

 

İGS Uzmanı Mesleki Zorunluluk Sigortası uzman kadromuz.
Anadolu Sigorta - BAKIRKÖY / Meryu Şube
İstasyon Cad. Cemal İş Hanı 26 Kat:3 No:25 Bakırköy - İstanbul
0212 542 59 58 - 0212 542 59 19
Cep: 0 549 542 59 58 - 0533 815 20 13
meslekisigortam@gmail.com

 

14.06.2010 İstanbul Atatürk Havalimanı apronunda TGS’ye ait otobüs, klima sisteminde meydana gelen arızadan dolayı alev aldı.
15.07.2010 İstanbul Atatürk Havalimanı apronunda TGS’ye ait traktörün sürücüsü, radyatörden fışkıran kaynar suyun vücudunu yakması nedeniyle kendini yere attı. Başıboş traktör Türk Hava Yolları'nın(THY) park halindeki iki uçağına çarptı.
25.02.2011 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda TGS’ye ait push back aracı, THY’nin İstanbul-Samsun seferini gerçekleştirecek uçağını yolcu köprüsünden çıkartırken kaza yaptı.
11.05.2011 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda TGS’ye ait traktör, British Airways'e (İngiliz Havayolları) ait uçağa park yerine giderken çarptı.
05.06.2011 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda THY’nin İstanbul-New York seferini yapmaya hazırlanan uçağının sol arka kapısına TGS’ye ait merdiven aracı çarptı.
21.06.2011 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Stuttgart-İstanbul seferini yapan THY’nin uçağına yolcularını boşalttıktan sonra TGS’ye ait bir yükleme aracı çarptı.
28.07.2011 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Tataristan Hava Yolları'na ait uçağa TGS’ye ait bagaj aracı çarptı.
14.05.2012 İstanbul Atatürk Havalimanı'nda  İstanbul-Toronto seferini yapmaya hazırlanan THY’ye ait uçağa yükleme yapan TGS çalışanının parmağı koptu.
22.05.2012  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda THY’nin İstanbul- Sao Paola seferini yapacak olan uçağa TGS’ye ait bir araç çarptı.
29.09.2012  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda THY’ye ait uçağa yükleme yapan TGS’ye ait high loader kargo paletini düşürdü.
12.10.2013  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda  Malezya Hava Yolları’nın uçağının motoruna, TGS’ye ait traktör çarptı.
10.08.2013  İstanbul Atatürk Havalimanı’nda TGS işçisi, görevli bulunduğu valiz toplama alanında duran araçtan bagajları indirdiği sırada kendi aracıyla manevra yapan diğer bir bagaj toplama aracı arasına sıkıştı.
Bunlar bugüne kadar TGS’de basına yansıyan iş kazalarından bazıları. Son olarak ise Ankara Esenboğa Havalimanında TGS’ye ait elektrikli bagaj taşıma traktörü şöförü Cemil Aktaş geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.
NEDEN HEP TGS KAZA YAPIYOR?
Sektörde bir yer kazası haberi alındığında bu kazalara yaklaşık olarak yüzde 80’i TGS’ye ait araçların karıştığı ve TGS’ye ait işçilerin kazaya uğradığı görülüyor. Vurun abalıya misali TGS’de iş bilmez insanalar çalışıyor, herkes yandaş gibi söylemlerle kazaların nedenleri bu iddialarla bağdaştırılıyor.
Günümüz şartlarında neredeyse hepimiz bir nedenle havayolu ile seyahat etmekteyiz. Özelikle hava trafiğinin çok yoğun olduğu İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanlarında aprona bir bakalım. Apronda dolaşan yer araçlarından neredeyse yüzde 80’i TGS’ye ait araçlar. Yani aslında TGS’de yaşanan iş kazalarını yer hizmetleri firmaları olarak genişletmek mümkün. Eğer ortada bir iş kazası gerçekleşecekse bu yüzde 80 ihtimalle TGS’de yaşanacaktır.
İŞ KAZALARININ NEDENLERİ GENELLİKLE İNSAN FAKTÖRÜ
Maalesef ülkemizde bir iş kazası gerçekleştiğinde insanların akıllarını ilk olarak, bu kazanın şanssızlık, kaçınılmazlık, dikkatsizlik gibi nedenlerle vuku bulduğu gelmekte. Oysaki her kaza geliyorum der ve sistematik şekilde bu kazaları önlemek mümkündür.           Bu nedenlerle ülkemizde kanuni düzenlemeler de yapılmıştır. Son olarak ise 1 Aralık 2013 tarihli yazımda (http://kokpit.aero/havacilikta-yer-kazalari-artti) belirttiğim Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yer kazalarını önleme tedbirlerini yayınladı.
ESENBOĞADAKİ KAZANIN NEDENİ DE İNSAN FAKTÖRÜ MÜ?
Ankara’da yaşanan kaza ile ilgili yapılan açıklamalarda ise şut altına girişte kullanılan sürgülü kapının arızalı olduğu, bu arızanın yetkililere bildirildiği, kaza sonucu hayatını kaybeden işçisinin süratli olduğu gibi bilgiler yer almakta.
Çoğu havacı bilir bilmeyenler için ben açıklayayım. Apronda kullanılan traktörler vb. özel üretim araçlar sadece havalimanlarında kullanılmak üzere üretilen araçlardır. Bu araçların üzerlerine herhangi bir cismin düşmesine karşı sürücü kabinleri sağlam malzemeden yapılmıştır. Söz konusu kazaya karışan elektrikli traktör ise saatte 25km hızın üstüne çıkamayacak şekilde üretilmiştir. Bunun nedeni ise havalimanlarında yer araçlarının hız limitinin 25 km/s ile sınırlı olmasıdır.
Elimizdeki tüm bu verileri analiz ettiğimizde ise, kazada çoklu faktörlerin etkin olduğu anlaşılmaktadır. Yetkililerin açıkladığı gibi hız limiti aşımı eğer gerçekten saatte 25km hızı geçmeyen elektrikli bir traktör kullanılıyorsa mümkün değildir. Şut kapısının sürücünün kabin içinde olduğu esnada aracın üstüne düşmesi gerçekleşen sonucun oluşmasını çok da mümkün kılmamaktadır. Burada hayatını kaybeden işçinin manevra esnasında kafasını kabin dışına çıkardığı iddia edilmektedir.
Son olarak ise yetkililere bildirildiği söylenen arızalı şut altı kapısının işyeri güvenliğinde risk faktörü oluşturduğu gerçeğidir.
SORUMLU KİM?
Geçtiğimiz hafta yaşananan ve telafisi olmayan bir insanın can kaybı ile sonuçlanan kazanın sorumlusu tabi ki can kaybı olması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığının, iş kazası olması nedeni ile Çalışma Bakanlığı’nın, hayatını kaybeden işçiye tazminat verilmesi ve gerekli rücu işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapacakları soruşturmalar neticesinde netlik kazanacaktır.
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI CEZA ALABİLİR
İş sağlığı ve Güvenliği Yasası ile birlikte iş güvenliği uzmanları işyerinde iş kazası oluştuğu durumlarda büyük sorumluluklar taşımaktadır. Yapılacak soruşturmada Esenboğa havalimanının risk değerlendirmesini yapan ve Kanun’un öngördüğü şekilde iş güvenliği uzmanlığını üstlenen kişinin Cemil Aktaş’ın kazasında savcılık ve müfettişler/denetmenler tarafından ifadesi alınacaktır. Eğer kazanın oluşmasında iş güvenliği uzmanının bir ihmali tespit edilirse belge iptalleri ve hatta hapis cezasına kadar varacak sonuçlar doğabilecektir.
Esenboğa Havalimanında gerçekleşen kaza bir kez daha havacılık sektörünün her bir santimetrekaresinde iş güvenliğinin ve emniyetin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Alınan her bir önlem bir canı kurtaracak, ihmal edilen her tedbir ise bir cana mal olacaktır. Yaşanan bu elim hadisenin tekrarlanmaması ümidiyle başta Cemil Aktaş’ın ailesi olmak üzere TGS Yer Hizmetleri A.Ş camiasına ve tüm havacılık sektörü çalışanlarına başsağlığı dilerim.
Sertaç Sedat KÖKSAL
İGS Uzmanı Mesleki Zorunluluk Sigortası uzman kadromuz.
Anadolu Sigorta - BAKIRKÖY / Meryu Şube
İstasyon Cad. Cemal İş Hanı 26 Kat:3 No:25 Bakırköy - İstanbul
0212 542 59 58 - 0212 542 59 19
Cep: 0 549 542 59 58 - 0533 815 20 13
meslekisigortam@gmail.com

 

 

17 Aralık 2013 , 07:47 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.