Görme engelli kızın öğrenme azmi

Görme engelli kızın öğrenme azmi Yozgat'ta yaşayan görme engelli Yasemin Kaygısuz bilgisayar kullanmayı öğrendi.

Yozgat'ın Sorgun İlçesinde yaşayan ve yüzde yüz görme engelli olan 22 yaşındaki Yasemin Kaygısuz, bütün engelleri aşarak bilgisayar kullanmayı öğrendi. Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi'nde memur olarak görev yapan Yasemin Kaygısuz, Sorgun Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü bünyesinde çeşitli kursların açıldığını öğrendi. Bilgisayar öğrenmek için yaptığı talebinin olumlu karşılanması üzerine kursa katılan Kaygusuz, 3 ay içerisinde bilgisayar kullanmayı öğrendi. Sorgun Kaymakamlığı Toplum Sağlık Merkezi'nde memur olarak görev yaptığını belirten Yasemin Kaygısuz, şunları söyledi:

"Burada arkadaşların telefonlarını bağlıyorum. Bilgisayar kursuna 1 Temmuz'da başladım. Bu imkanı bana verdikleri için öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Bir ay boyunca Ümit hocamızdan hızlı klavye kursu aldım. F klavye yazıyordum. Dakikada 101 vuruş yapıyordum. Hocamıza vaktimiz kısıtlı olduğu için yeteri kadar ilerleme yapamadık. Ama ben yine de çok iyi ilerlediğime inanıyorum. Daha sonra Ömer hocamızla bilgisayarın genel kullanımını öğrendik. Resmi yazı yazabiliyorum. Word'ta, Excel'de, tablo çizme işlemleri yapabiliyorum. Yazıları renklendirme, büyütme, küçütme gibi işlemleri yapabiliyorum. Ben bilgisayar kursuna veri hazırlama kadrosuna geçmek için başvurdum. Hemde bilgisayar kullanmayı çok seviyorum. İşyerimde de bilgisayarla işleri yapmak istiyorum. O yüzden öğrenmek istedim" dedi.

Sorgun HEM Müdürlüğü'nde Bilim ve Teknoloji Öğretmeni olan Ömer Öksüz ise Yasemin'in başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, "Ekran okuyucu programı sayesinde bilgisayarı kolaylıkla kullanabiliyordu. Diğer programlarda da başarılıydı, sakıntı çekmeden bilgisayar kullanmayı öğrendi" dedi.

22 Ekim 2014 , 10:14 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.