Kulak Çınlaması Hastalık Habercisi Olabilir!

Kulak Çınlaması Hastalık Habercisi Olabilir! Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Rafet Keleş "kulak çınlaması" hakkında vatandaşlara uyarılarda bulundu.

 

Yaş ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkma olasılığı daha da yüksek olan kulak çınlamasının işitme kaybını etkilememesi için uzman tavsiyesine başvurulması gerektiğini de sözlerine ekleyen doktor Keleş, şu bilgilerde bulundu: "Kulak çınlamasından şikâyetçi olan kişiler çınlamayı farklı şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler çünkü çoğunlukla bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta veya bazen de 'kafanın içinde' duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır.

 

Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Gençlerde ise sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

25 Şubat 2015 , 12:18 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.