Minik futbolcuların kafa topuna çıkması yasaklanıyor

Minik futbolcuların kafa topuna çıkması yasaklanıyor Futbol Federasyonu 10 yaş ve altındaki çocukların futbol topuna kafa ile vurulmasının yasaklanması için harekete geçti.

ABD 10 yaş altı minik futbolcuların kafa topuna çıkmasını yasaklıyor

ABD Futbol Federasyonu 10 yaş ve altındaki çocukların futbol topuna kafa ile vurulmasının yasaklanması için harekete geçti.

BBC'nin haberine göre; ABD Futbol Federasyonu, geçen yıl California'da bir grup ailenin, küçük futbolcuları beyin sarsıntısına karşı korumak için önlem almamasını gerekçe göstererek FIFA ve California Genç Futbolcular Birliği aleyhine dava açması üzerine devreye girdi.

11-13 ARASINDAKİ FUTBOLCULARA SINIRLAMA

Bu arada ABD Futbol Federasyonu Tıp Komitesi'nin de beyin sarsıntısı riskini gündeme getirerek önlem tavsiyesinde bulunması üzerine alınacak önlemlerin kapsamı genişletildi. Buna göre; 10 yaş ve altındakilerin futbol topuna kafa atması kesinlikle yasaklanırken, 11 ile 13 yaş arasındaki küçük futbolculara sınırlama getirilmesi öngörülüyor. Bu çerçevede maç anında topa belli sayıda kafa vuran futbolcunun yedek oyuncuyla değiştirilmesi gündemde. Alınacak kararın yetişkin oyuncuları da kapsayabileceği belirtiliyor.

Tottenham'ın kalecisi Hugo Lloris, 2013 yılındaki bir maçta rakip oyuncuyla çarpışarak beyin travması geçirip bilincini yitirmesine karşın oyundan alınmamıştı.

HUGO LLORIS VAKASIYLA ELEŞTİRİLER ARTTI

Futbol karşılaşmaları sırasında meydana gelen kafa ve beyin travmaları karşısında alınan önlemlere yönelik eleştiriler, ilk kez Kasım 2013'te İngiliz Premier Ligi takımlarından Tottenham'ın kalecisi Hugo Lloris'in başka bir oyuncuyla çarpışıp beyin travması geçirerek bir süre bilincini yitirmesine karşın oyundan alınmamasıyla ayyuka çıkmıştı.

11 Kasım 2015 , 13:59 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.