Girişimcilere vizesiz G20

Girişimcilere vizesiz G20 TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı başkanlığında, G20 Genç Girişimciler İttifakı, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te ,Dünya genç girişimcilere özel bir G20 Startup Vize uygulaması istedi

Girişimcilere vizesiz G20

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı’nın başkanlığını üstlendiği G20 Genç Girişimciler İttifakı, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirdiği toplantıda küresel ekonominin içinde bulunduğu açmazdan kurtulması için tek umudun genç girişimciler olduğunun altını çizerek,G20 ülkeleri tarafından G20 Startup Vize uygulaması ile serbest dolaşım sağlanmasını istedi.

TÜGİAD Başkanı Rahmi Çuhacı’nın başkanlığında Arjantin’de bir araya gelen G20 Genç Girişimciler İttifakı, bugün G20 ülkelerinin ekonomik kalkınması için iş adamları ve genç girişimcilere yönelik daha serbest bir hareketlilik, artan bir büyüme ve yeni iş alanları yaratmak üzere yeni bir “start up vize” uygulaması için çağrıda bulundu. 

G20 Genç Girişimciler İttifakı Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Çuhacı, Buenos Aires’te gerçekleşen G20 YEA Genel Kurul toplantısında özel bir start up vize uygulamasının gerekliliğine değinerek; “Genç girişimcilere iş kurmaları için fırsatlar yaratılması ve toplumun bundan pozitif yönde etkilenmesi önemlidir” dedi ve şöyle devam etti: 

“Ancak son dönemlerde yaşanan gelişmelerle birlikte devletlerin sınırlarını kapatması yönünde kaygılandırıcı eğilimler görüyoruz. Ve bu genç girişimcilerin fırsatları görme ve bize fayda sağlayacak ortaklıkları devam ettirme gibi yapabilecekleri en iyi atılımları dahi sınırlayacak bir dönem demektir. Dünyadaki pek çok ülkenin ekonomisi, yavaşlayan büyüme oranları ve yükselen işsizlikle karşı karşıya kalırken bu durumdan ne yazık ki en çok genç popülasyon etkilenmektedir. Girişimcilik yaşadığımız ekonomik sorunların en etkili ilacıdır ve bu etkili ilacı da gençler vasıtasıyla kullanmamız dünyanın bugünü ve daha çok da geleceği için önemlidir.”

Dünya genelinde şu anda 70 milyon genç işsiz bulunduğu tahmin ediliyor. G20 ülkelerinin bazılarında da bu oran yüzde 60 seviyelerinde… G20 Genç Girişimciler İttifakı dünya genelindeki genç girişimcilerin sesi olma, iş yaratma ve G20 ülkeleri bazında ekonomik büyümeyi artırmak üzere bir araya gelen bir platform olarak bu konuya özellikle dikkat çekiyor.

Start up vize uygulaması genç girişimcilere, iş kurma amacı ile yeni bir ülkeye göç edebilme ve orada iş gelişimini sağlayana kadar belirli bir süre için ikamet etme hakkı veren bir uygulama önerisidir. Bazı ülkelerin son birkaç yıl içinde bu fikri keşfetmesi bu yönde önemli bir adım olmakla birlikte, yeni bir start up uygulaması  basit bir süreci kapsarken G20 genelinde büyüme ve inovasyona önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki dünya ekonomilerinin pek çoğunda girişimciler iş kurma hacminin yüzde 80’inden fazlasını oluşuyor. Genç girişimciler sağlanacak vize serbestisi girişimciler için bireysel fırsatlar yaratırken, ülkeleri için de işsizlik sorununun hafiflemesi; diğer ülke ekonomisi için dinamik bir katkı anlamına gelmektedir.

 

TÜGİAD hakkında

1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.

Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir.

1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.

Yıllık ciroları yaklaşık 50 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.

Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.

TÜGİAD Başkanları

1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkanımız Sayın Cefi KAMHİ,

1994 - 1998 Sn. Murat BEKDİK

1998 - 1999 Sn. Hamdi AKIN

1999 - 2002 Sn. Muharrem YILMAZ

2002 - 2004 Sn. Hayati KAYA

2004 - 2008 Sn. Murat SARAYLI

2008 - 2010 Sn. Lütfü KÜÇÜK

2010 - 2012 Sn. Murat ÇOSKUNKAN

2012 – 2015 Sn. Ali YÜCELEN

2015 - …..    Sn. Rahmi Çuhacı

Detaylı bilgi için: www.tugiad.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

G20 Genç Girişimciler İttifakı Hakkında 

G20 Genç Girişimciler İttifakı (YEA), G20 ülkelerinde ekonomilerdeki yenilenmeleri yönlendirme, iş hacmi yaratma, yenilik ve sosyal değişim yaratma amacı taşıyan ve girişimciyi odak alan organizasyonların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. YEA, G20 ülkelerinde genç girişimcilik konusunda sınırlar arası deneyimleri paylaşma, pozitif bir yön değişimi yaratma, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturma ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından işbirliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratma amacıyla kurulmuştur. Bilgi için: www.g20yea.com

30 Mart 2016 , 12:41 tarihinde yayınlandı.
Facebook'ta paylaş Twitter'ta paylaş

Yorumlar

  • Bu haber için yapılmış yorum bulunmamaktadır.
    Yorum yapmak için tıklayın.