Ali Tezel

Ali Tezel Ahilik ruhu devam ediyor ama esnaf sayısı azalıyor
27 Ekim 2010 Çarsamba, 23:39
info@localhost

11-17 Ekim 2010 günleri ülkemizde Ahilik Haftası olarak esnaf teşkilatlarınca kutlandı. Bir nevi esnaflık ahlakı ve bağlı olduğu ahi babasının da ombudsman gibi düşünülebileceği bir sistematiğin ve düşünce-yaşam tarzının adıdır ahilik. Ülkemizde de küçük ve orta ölçekli esnafın bağlı olduğu örgütleri haftayı kutladılar ama kapitalizmin acımazsızlığı karşısında esnaf sayımız da hızla eriyor…

Ahilik nedir?

XIII.Yüzyılda Anadolu'da, Balkanlar'da, Kırım'da Türkler tarafından kurulan esnaf, sanatkâr ve üretici (sanayi) birlikleri ile bu birliklerin uyguladıkları ahlâkî, siyasî, iktisadî, felsefî duygu ve prensipler anlamına gelir.

Anadolu'da birliği, refahı, toplum düzenini sağlayan ve halkın maddî, manevî tüm ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilâtlanan sivil toplum kuruluşudur. Ahiliğin teşkilât yönünü yoğun bir şekilde karşılaştıkları Ahi birliklerinin benzerlerini diğer İslâm ülkelerinde de rastladıklarını söylemektedirler. Fakat bu kurumlarla Ahi birlikleri arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir.

***

Ahi babaları ombudsman gibidir

Ahi babalarının Ombudsman'nın görevi de vardır. Bu anlamda, esnaflar hakkında ve esnaflar arasındaki, şikayetleri kabul eder, arabuluculuk, araştırma yapar. Bazen de şikayet olmaksızın kendiliğinden hareket geçer, öneride bulunur. Yani şimdiki esnaf oda ve federasyonlarının görevi gibidir.

***

Ahili deyişleri
Ahi kişi kendine istediğini, önce başkalarına isteyendir.
"Ahi Galip Demir"

Ahi kardeş demektir
Helâl lokma yemektir
Demiş servet emektir
Ahi Evran-ı Veli.
"Şemsi Yastıman"

Her sabah besmeleyle açılır dükkanımız,
Ahi Evran'dır dâhi pirimiz üstadımız.
"Anonim"

***

İzmir Esnaf Odaları da ilçelerde kutlama yaptı

İzmir’de de, 23’üncü Ahilik Haftası kutlamaları, Selçuk ve Ödemiş’te yapılan etkinliklerle kutlandı. Kutlamalara İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu’nun yanı sıra, ilçelerin yerel yöneticileri ve meslek odaları başkanları, Birlik yöneticileri, İzmir’den gelen oda başkanları ile Yılın Ahisi seçilen Yusuf Gündüz de katıldı.

Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Kurt ile Ödemiş Çarşısını ziyaret eden oda başkanları, karanfil ve broşürler dağıtarak çarşı esnafının Ahilik Bayramını kutladı.

Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Şed Kuşanma Töreni’ tiyaratral sunumundan sonra konuşan Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu, Ahilik kutlamalarının il merkezlerinde düzenlendiğine dikkat çekerek, Ödemiş’te de organizasyonlar düzenleyen Zekeriya Mutlu’ya teşekkür etti.

***

Esnaf sayısı hızla azalıyor

Ülkemizde gerek 2001 ve gerekse de 2007-2008-2009 yıllarındaki global kriz sonrasında esnaf sayısı yaklaşık 600 bin azalmıştır. Halen 3123 esnaf odası ve bu odalara bağlı toplam 1.916.897 esnaf vardır. Ancak, büyük alışveriş merkezlerinin şehir içindeki sayılarının artması, dev hipermarketlerle birlikte bu sayı hızla düşüş göstermektedir.