Nur Güner

Nur Güner Yabancı Uyruklu Kişilerin Zorunlu Sağlık Sigortası
11 Haziran 2015 Perşembe, 12:17
nurguner@merkasigorta.com

İkamet ve çalışma izni alacak olan yabancı uyruklu kişilerin bu işlemden önce zorunlu sağlık sigortası yaptırması mecburi hale getirildi.

Geçen yıl yeni bir kanun çıktı, bu kanun ile ikamet izni alacak olan yabancı uyruklu kişilerin bu işlemden önce zorunlu sağlık sigortası yaptırması mecburi hale getirildi. Yabancının sağlık sigortası yaptırması yabancıya bir çok açıdan avantaj sağlayacağı bir gerçektir. Düşüncesinize yabancı ülkemizde yaşamaya başladığında bu kişinin ihtiyaç duyacağı sağlık olanakları onların yaşam standartı için ne kadar önemlidir.

Burada en çok karışıklığa sebep olan konu ise yabancı sağlık sigortanın kapsamı. Kimi yerlerde Nefes Sağlık, İlk Yardım, Can Simidi gibi sadece acil durumları kapsayan poliçeler kabul edilirken kimi yerlerde sadece yatarak tedaviyi kapsayan poliçeler kabul edilmekte. Oysa ki sigortanın kapsamı hem yatarak hem ayakta tedaviyi karşılayacak şekilde olması lazımdır. Şu unutulmamalıdır ki yabancılar şubeleri sadece başvuruyu almakla yetkili olup onay makamı Göç İdaresi Başkanlığı olacaktır. Yabancılara sigorta konusunda hizmet alabilmek yabancı için bir avantaj gibi olsa dahi yabancıların bunu yaptırması zorunluluktur.

Yabancı bu hizmeti aldıktan sonra, ülkemizdeki yaşamında olası yaşayabileceği ki insandır yaşaması normaldir, sağlık sorunlarında ülkemizdeki hastanelerden, sağlık kurumlarından faydalanabilecek ve yaşam standartları her zaman üst seviyelerde olacaktır. Çok yerinde bir kanun olduğunu düşündüğüm yabancılara zorunlu sağlık sigortası oturum izni için yaptırılması gereken mecburi bir işlemdir. Yabancı sağlık sigortası konusu bir çok soru işaretinin müşteri olarak yaşandığı bir konu gibi duruyor ve yabancı kişiler sigorta işini halledebilmek için ne gibi işlemler yapacağını, kiminle çalışacağını, ne gibi prosedürler gerçekleştireceğini bilmiyor.

Yabancının bu işlemleri yaptıracağı mutlaka bir acente, danışman firma bulması gerektiği gerçeğini unutmaması gerekir. Eğer ki kendi yapacağı işlemleri biliyor ise konu hakkında bişey diyemem, kendisi yapabilir. Yabancı bir ülkede yapacağı prosedürleri, gerekli belgeleri ve işlemleri nasıl yapacağını biliyor ise yabancı bunu kendiside yapabilir. Ama unutulmamalıdır ki yabancının mutlaka bir sigorta acentesine başvurması ve zorunlu sağlık sigortasını ülkemizde oturum izni belgesi alabilmesi yaptırması şarttır.

Oturum izni için en kısa zamanda zorunlu sağlık sigortanızı yaptırın, yaşamanızı rahatça sürdürün.  Yabancı Uyruklu Kişilerin Zorunlu Sigortaları hakkında bilgi almak için ;

TEL : 0212 570 12 87 -  0549 570 12 92

E-MAİL : nurguner@merkasigorta.com